Aktualności i plany na przyszłość


POBIERZ PDF

Szanowni Państwo,

 

Jak wiecie, na Zamku Niemodlin trwają intensywne prace konserwacyjne, które w całości pochłaniają naszą uwagę. To przede wszystkim konieczne, podstawowe zabiegi mające na celu zabezpieczenie ścian i stropów tak, by można było przejść do kolejnych, bardziej zaawansowanych projektów planowanych na przyszłość.


r1 r2

Właśnie w sprawie planów, które snujemy, a które z dnia na dzień stają się coraz bardziej realne, dziś do Was piszemy.

 

Plany – czyli co zamierzamy zrobić

 

Obecne prace remontowe powinny się zakończyć w przyszłym roku. Tworzymy już wnioski w sprawie pozyskania kolejnych środków na realizację naszych starań. Prawdopodobnie będą pochodzić z dotacji unijnych i ministerialnych. To wymagające zajęcie, ale liczymy na to, że uda nam się uzyskać wsparcie.

 

Państwa – jako mediów i obserwatorów – komentarze w sprawie naszych działań, na pewno będą dla nas pomocne. Pokażą, że Niemodlin jest istotnym punktem na mapie kraju i że istnieje zapotrzebowanie na uratowanie tego obiektu. Będą dla nas solidnym oparciem przy negocjacjach.

 

Jeśli uda nam się pozyskać nowe środki, pragniemy z niemodlińskiej twierdzy stworzyć nie tylko prężny ośrodek kulturalny, atrakcję turystyczną regionu, ale także zapewnić mu możliwość zarabiania na siebie. W jego wnętrzach, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem, powstanie nie tylko muzeum, ale także hotel z restauracją (oraz… być może centrum spa i odnowy biologicznej).

 

Wśród poważniejszych planów związanych z infrastrukturą okołozamkową mamy także w planach odtworzenie fosy, która niegdyś otaczała obiekt.

 

 

Konkrety! – czyli co już jest gotowe lub będzie niebawem

 

W tym miesiącu, jak zapewniają nas instalatorzy, będzie gotowa nocna iluminacja zamku. Kilka reflektorów o dużej mocy będzie oświetlać budynek z kilku stron. Będzie nowym, jasnym punktem przy rynku. Jak tylko uda nam się przeprowadzić tekst lamp, udostępnimy zdjęcia. Rzecz jasna, foto-amatorów też zapraszamy. Można „cykać” do woli.

 

W piwnicach powstanie Zbrojownia, to już pewne. Dokonaliśmy w ostatnich dniach nowych zakupów. Już jadą do nas: tarcze, halabardy i hełmy średniowieczne.

2935 2936 2953 2954
Na dół przeniesiemy także Izbę Tortur, która będzie sąsiadować ze Zbrojownią oraz zyska nowe oświetlenie.

 

W piwnicach pojawi się także… winiarnia – mamy już beczki – jednak aranżacja wnętrz oraz niezbędne prace to kwestia najbliższych kilku miesięcy.

 

Na zamku powstanie kolejna ekspozycja, której elementy będą się, co jakiś czas zmieniać.  W kilku pomieszczeniach utworzona zostanie galeria sztuki, w której prezentować będziemy bogatą kolekcję z różnych stron świata.

 

Tę informację kierujemy także do lokalnych twórców, mamy szczerą nadzieję, że przygotowane przez nas wnętrza zyskają ich aprobatę i zechcą podjąć z nami współpracę.