GALERIA IKON


POBIERZ PDF

Mamy kolejną dobrą wiadomość dla miłośników sztuki – sygnalizujemy przygotowania nad trzecią już, po Zbrojowni i Komnacie Garderobianej, ekspozycją. Planujemy stworzyć Galerię Ikon, która na stałe zagości w przestronnych wnętrzach naszego zamku.

Niemodlińska twierdza powolutku, ale jednak, się rozwija. Prace remontowe stopniowo posuwają się dalej, a my planujemy kolejne formy zagospodarowania obiektu.

225-3

Nie zrucamy słów na wiatr! Jakiś czas temu zakupiliśmy ponad 100 ikon. Są wśród nich zarówno wiekowe precjoza z XVII wieku, jak i młodsze, ale nie zawsze ustępujące im wykonaniem dzieła XX-wieczne. W naszych zbiorach znajdują się już ikony rosyjskie, greckie i bałkańskie. Kolekcja zaś, co oczywiste, będzie się z czasem rozwijać i rozrastać.

Trwają działania mające na celu opracowanie merytoryczne wystawy. Pragniemy stworzyć nie tylko obszerną kolekcję dzieł sztuki, ale także zająć się jej propagowaniem. W galerii będą się odbywały spotkania i warsztaty historyczne, artystyczne oraz zajęcia edukacyjne. Będą przeznaczone zarówno dla młodszych słuchaczy, jak i osób dorosłych. Wyjaśnimy, dlaczego ikony się „pisze”, skąd wziął się sam termin „ikona”, jak wygląda jej historia na ziemiach polskich i na przestrzeni całej Europy. To, wbrew temu, co się wydaje na pierwszy rzut oka, temat niezwykle ciekawy i rozległy. Warto poznać choć kilka najważniejszych faktów, lokacji związanych z tą gałęzią sztuki, tradycje, metody produkcji, najciekawsze artefakty…

443-2

Kto wie, może zainteresowanie i nasze własne możliwości będą na tyle duże, że powstanie niewielka pracownia ikon…? Dobrze jest się czasem rozmarzyć, ale… od marzeń do ich realizacji można czasem przejść.

Do działania inspirują nas takie instytucje, jak Muzeum Ikon w Warszawie i działająca przy nim Akademia Ikony, a także Policealne Studium Ikonopisarstwa z Bielska Podlaskiego. Mam nadzieję, że uda nam się dołożyć skromną cegiełkę do trudnej sztuki ikonoznawstwa, jaką się parają i pojawić się na mapie punktów związanych z tą formą dziedzictwa kulturowego.

417

Prowadzimy już powolne prace nad przygotowaniem kolejnych pomieszczeń. Pisaliśmy już o planach stworzenia kilku przestrzeni wystawienniczych, m.in. dotyczących malarstwa polskiego, o winiarni, zmianach w ekspozycjach związanych z Salą Tortur i Zbrojownią. Galeria Ikon będzie kolejnym krokiem.

Utrudnia je, o czym także informowaliśmy, zima i niemożność ogrzania całego gmachu w stopniu umożliwiającym bezpieczne składowanie dzieł sztuki. W trosce o ich stan techniczny uruchomienie samej galerii odkładamy na przyszłość, bliższą jednak niż dalszą.

910-1

Liczymy także na Państwa wsparcie – mediów, czytelników, wszystkich tych, do których dotrze ta wiadomość. Z propagowaniu naszych inicjatyw, komentowaniu działań, nawet krytycznemu, bo wszyscy uczymy się na błędach.

Tak czy inaczej, Galeria Ikon powstanie na zamku już niebawem, prawdopodobnie jeszcze w roku 2016 (być może początkowo, jako wystawa czasowa).

Ikony, które w ciągu kilku miesięcy powinny pojawić się na Zamku Niemodlin, można w tej chwili podziwiać w naszej galerii internetowej.

http://galeria.aia.pl/sklep/ikony.php