Ikony na Zamku w Niemodlinie


„Spotkanie światów” Wernisaż Wystawy Ikon

Niemodlin położony pomiędzy wschodem a zachodem, na łączącym różne kultury i narodowości Śląska. To miejsce gdzie również dzisiaj tradycja tych ziem styka się z nowymi obyczajami ludzi przybyłych tutaj po wojnie z dawnych kresów wschodnich. Gdzie, jeśli nie w Niemodlinie można zaprezentować niezwykłą kolekcję ikon?

Rosnący wciąż zbiór, będący w posiadaniu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 liczy obecnie ponad sto ikon. Dzieła te pochodzą z Rosji, Grecji i Bałkanów oraz datowane są na XVIII, XIX i XX wiek. W zbiorze możemy znaleźć też i XVII-wieczne „perełki”.

Na wystawie prezentujemy 22 ikony. Docelowo w Zamku Książęcym w Niemodlinie znajdzie się miejsce dla całości tego bogatego zbioru. Należy podkreślić, że jest ona jedyną tego typu udostępnioną kolekcją w regionie.Ikony to obrazy sakralne przedstawiające świętych, sceny z ich życia czy biblijne charakterystycznych dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich. Wizerunek ten jest uosobieniem świętego oraz pośredniczy w modlitwie.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Monika Ożóg

Plakat ZAMEK listopad IKONY-1broszurka_ikon1Patokratorbroszurka_ikon