Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków


Niedziela 18 kwietnia, wschód słońca odnotowaliśmy o godzinie 5:32 zachód nastąpi o 19:38, do końca roku pozostało 257 dni, faza księżyca to wzrastający sierp, imieniny obchodzą Alicja, Barbara…

Jednak dla miłośników historii dziś nie ważny jest biegnący dzień za dniem, dziś zatrzymujemy się, by przyjrzeć się temu co nadgryzione zębem czasu – ZABYTKOM. 18 kwietnia bowiem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ustanowiła ten kwietniowy dzień Dniem Ochrony Zabytków w 1983 roku, działania związane z wydarzeniem mają zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy jakie dotykają dziedzictwo kulturowe materialne oraz niematerialne. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju.

Zatrzymajmy się dziś na chwilę i zastanówmy nad naszą spuścizną, nad przeszłymi dziejami i nad przyszłością, nad tym jak uchronić dobro naszych przodków, by po nas, pozostało ono dla kolejnych pokoleń.

„Każdemu narodowi potrzebne są stare kamienie i stare kształty architektoniczne. To one właśnie stanowią kotwice pamięci wielu pokoleń” Franciszek Midura

My, oczekując lepszych czasów i powrotu „życia” w zamkowe mury, z okazji dzisiejszego święta przygotowaliśmy galerię zakamarków Zamku Książęcego Niemodlin 1313.