Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2019r.


W kalendarzu każdego szanującego się miłośnika zabytków 18 kwietnia to dzień szczególny. Wówczas przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytku. Głównym celem tego Dnia jest  przybliżenie problematyki ochrony dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. W tym dni pamięta się w sposób szczególny i tych, którzy przyczyniają się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Jak trudna i odpowiedzialna jest renowacja i opieka nad zabytkami? Czy opłaca się remontować zabytki? czy jest możliwa współpraca różnych podmiotów w wspólnej pracy nad ochroną zabytków? Czy zabytki mogą być obiecującym źródłem rozwoju lokalnej gospodarki? Wiele pytań można postawić szczególnie w tym dniu. Na wiele z nich odpowiemy twierdząco.

Program:

12:00-17:00 Tematyczne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem

10:00, 12:00, 14:00 Spacer po niemodlińskiej starówce i Zamku z przewodnikiem

12:00-14:00, 14:00-16:00 Warsztaty ceramiczne

14:00-17:00 Zamkowe warsztaty pisania jajek

18:00 Koncert kwartetu smyczkowego Altra Volta  „Kontrabarokowo”

plakat Dzień ZabytkuFINAL

 

Celebrując Dzień Ochrony Zabytku -zapraszamy 13  kwietnia 2019r.  zapraszamy na Dzień Zabytku – obchodzony na Zamku Książęcym w Niemodlinie. W tym Dniu zapraszamy na tematyczne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem, spacery z przewodnikiem po starówce niemodlińskiej i Zamku ze starą fotografią w tle, slajdowisko starych fotografii Zamkowych. Warsztaty ceramiczne pt „Zamek a może Pałac? będą okazją do pogadanek na temat zabytków. „Zamkowe warsztaty pisania jajek” będą inspiracją do zabawy z niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Kulminacją Dnia Zabytku będzie koncert kwartetu smyczkowego Altra Volta  „KONTRABAROKOWO” . „Kontrabarokowo” to kompozycje własne kwartetu będące połączeniem stylistyki barokowej z muzyką improwizowaną i jazzem. Na program koncertu składają się oryginalne kompozycje mistrzów baroku jak i muzyka improwizowana na tematy J.S. Bacha i A. Vivaldiego, J. Pachelbela (m.in.: A. Vivaldi „Cztery pory roku”, J. S. Bach Inwencja a-moll, Solfegietto, Preludium c-moll, J. Pachelbel „Kanon D”). Kontrabarokowo – jest zderzeniem i połączeniem stylistyki baroku ze współczesnością.

Koncert połączony będzie z kampanią informacyjną na rzecz ratowania zabytku, materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Książęcego Zamku Niemodlin. Koncert odbędzie się w dawnej Kaplicy zamkowej, po wojnie zdekonsekrowanej, obecnie w fazie rewitalizacji. Kaplica ma wspaniałą akustykę i jest miejscem niebywale klimatycznym do organizacji tego typu przedsięwzięć. Działania naszej Fundacji skupiają się na przywróceniu blasku i nadaniu funkcji Sali koncertowej dla tego miejsca, gdzie muzyka zagości na stałe. Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Opolski Konserwator Zabytków a patronaty medialne objęły: TVP 3 Oddział Opole, Radio Opole, Radio Doxa. Współpracą  redakcyjną objęła wydarzenie rozgłośnia RMF Classic.

Zamek Książęcy Niemodlin – miejsce, które kryje w sobie magię, tajemnicę i bogatą historię oprószoną  barwnymi legendami. Urok niemodlińskiego zamku przyciągnął uwagę Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił film „Jasminum”. Kiedy w 1313 roku za sprawą Bolka I na niemodlińskim wzgórzu urósł kamienny zamek, zastępując drewniane umocnienie, swoją siedzibę znaleźli tu śląscy książęta piastowscy, niemodlińscy i opolscy. Kolejnymi władcami potężnej budowli byli margrabiowie brandenburscy a następnie niemieckie rody arystokratyczne. Każdy z właścicieli, ściśle związany z wówczas panującą modą i wprowadzając unowocześnienia, zmieniał wygląd zamku doprowadzając do obecnego wyglądu. Aktualnie, od 2016 roku, zamkiem zarządza FUNDACJA NA RZECZ ZAMKU KSIĄŻĘCEGO NIEMODLIN 1313, dzięki której obiekt przechodzi gruntowną renowację.

Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na rewitalizację Kaplicy Zamkowej. Podczas wydarzenia będzie organizowana zbiórka publiczna #MójZabytek!Dbam! wpisana do rejestru zbiórek MSWiA pod nr:  2019/1307/OR.

Bilety: zwiedzanie Zamku z przewodnikiem 10zł/15zł, Zamek +miasto- 15zł/20zł,  warsztaty 35zł/os, koncert 35zł/os,

Informacje i rezerwacje: zamek@aia.pl, tel.+48/608090840