Nowe wieści ….prosto z krypty


Nowie wieści… prosto z krypty

 

W roku 2015 informowaliśmy Państwa o znalezieniu dwóch sarkofagów z ciałami. Krypty odsłonięto w czasie prac renowacyjnych w kaplicy zamkowej. Nie udało się jednoznacznie ustalić, kto spoczywa w trumnach, ale mamy nowe informacje.

Trumny z ciałami (mężczyzny i kobiety) oddano do renowacji i ekspertyzy, a niedawno do zamku wróciła jedna z trumien, ta w której spoczywa ciało kobiety.  To tak zwana trumna wewnętrzna, którą wkładano do sarkofagu. Ten w tym wypadku był podwójny, co świadczy o tym, że zmarli byli parą.

Trumna kobieca zawierała duże ilości drewnianych wiórów, pozostałości po zniszczonej przez lata (i wilgoć) obudowie z desek. Prawdopodobnie była po śmierci transportowana do Niemodlina z innej części kraju lub świata.

Zachowała się jedwabna suknia, w której pochowano zmarłą, trzewiki oraz różaniec. Materiał przeszedł właśnie proces renowacji dzięki staraniom prof. Anny Drążkowskiej

W o wiele gorszym stanie była trumna męska. W trakcie badań wręcz rozpadała się pod delikatnym dotykiem rąk specjalistów. Okazała się na tyle spróchniała że rekonstrukcja jest niemożliwa. Prawdopodobnie uda nam się stworzyć kopię, odpowiednio postarzoną.

Resztki materiału, które się zachowały, sugerują, że była wyścieła aksamitem, a jej rezydent okryty został tzw. koszulą żałobną.

Już niebawem będziemy w posiadaniu szczegółowych  informacji dotyczących badań i rekonstrukcji archeologicznych.

trzewik po konserwacji suknia po konserw.2 trzewiki przed konserw

https://opole.tvp.pl/29186918/takiej-sukni-nie-powstydzilaby-sie-biala-dama