„Pokłon Trzech Króli”- polichromia w kaplicy zamkowej


Uroczystość Epifanii lub Teofanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z najstarszych świąt ku czci Chrystusa. Obchodzone jest 6 stycznia, popularnie zwane świętem Trzech Króli. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia.

W kaplicy Zamek Niemodlin znajduje się polichromia autorstwa F.H. Commansa „ Pokłon Trzech Króli” przedstawiająca Mędrców ze wschodu oddających pokłon Dzieciątku.

Warto wspomnieć o samym twórcy. W latach 1869 -1873 malował pomieszczenia mieszkalne i kaplicę zamku Niemodlin- wówczas nazywanym Falkenberg na Śląsku. Franz Heinrich Commans  ( 1837-1919) Był malarzem historycznym, ilustratorem, rysownikiem, grafikiem oraz projektantem witraży.  Kształcił się  pod okiem Ernsta Degera i Franza Ittenbacha.  Zaliczany jest do tzw.  późnych nazarejczyków- szkoły z Düsseldorfu . Celem nazarejczyków była odnowa sztuki w duchu chrześcijaństwa na wzór dawnych mistrzów włoskich i niemieckich.

F.H. Commans  Zaprojektował obrazy na szkle dla zniszczonego podczas wojny kościoła Nikolaikirche w Hamburgu. Jego  znane obrazy olejne to:

• Walczący Archanioł Michał, ołtarz główny Kościół św. Michała w Berlinie

• Immaculata, ołtarz dla księcia Salm-Reifferscheidt-Dyck, Zamek Dyck

• przedstawienia Świętej Rodziny dla księcia Hohenzollern-Sigmaringen

• Duchowe małżeństwo św. Franciszka z Asyżu ze św. Ubóstwo dla Zakonu Franciszkanów- zakupiony przez papieża Leona XIII dla Watykanu.

Kaplica Zamkowa jest miejscem o przepięknej architekturze i cudownej akustyce. Po II wojnie została zdekonsekrowana.  Pomimo aury rewitalizacyjnej kaplica pełni funkcję miejsca spotkań, wydarzeń kulturalnych, koncertów. Skupia społeczność Fundacji wokół działań związanych z popularyzacją dziedzictwa kulturowego.

Polichromia „Pokłon Trzech Króli” wymaga specjalistycznej konserwacji i liczymy na to, że w tym roku uda się jej realizacja. Jeżeli chcesz wesprzeć nasze działania i pomóc nam w tym zadaniu możesz wpłacić drobny datek na konto Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 z dopiskiem: POLICHROMIA KAPLICA

Bank ING Bank Śląski S.A O/Opole

Rachunek Podstawowy w PLN: 80 1050 1504 1000 0090 3121 9232

Rachunek bankowy w EUR: 58 1050 1504 1000 0090 3121 9240

_23A2142  epifania1 epifania