„Zamek z kluczem wiolinowym”


„Zamek z kluczem wiolinowym”

 

Ruszamy z kolejnym projektem. Prosimy Was o wsparcie! Chcemy zrealizować film o Zamku! Obejrzyjcie trailer filmu „Zamek z kluczem wiolinowym”. Dorzućcie swój grosik! 

Zbieramy na zrzutka.pl  – Zbiórka na film o Zamku

 

0002

0001

„Zamek z kluczem wiolinowym”

        Sekrety i zagadki Zamku Książęcego w Niemodlinie wciąż czekają w ukryciu. 700-letnia budowla przetrwała liczne wojny, pożary i zmiany właścicieli. Nie zrujnowały go nawet czasy socjalizmu. W ruinę zaczął popadać dopiero po 1989 roku.

W jego murach Jan Jakub Kolski zrealizował film „Jasminum”, ale zamek miał pecha do gospodarzy. Na szczęście trzy lata temu trafił pod skrzydła Fundacji Zamku Niemodlin, która rozpoczęła prace renowacyjne i badawcze. Doprowadziła do przykrycia dachu i odkrycia zamkowych podziemi. Udostępniła renesansowy zabytek turystom i mieszkańcom Niemodlina. Archeologowie odkryli tajemnicze pochówki, sekretne lochy i pamiątki po Zakonie Maltańskim. W trakcie poszukiwań w archiwach odnaleziono także rękopisy nut koncertu na kwartet smyczkowy, skomponowanego dla Johana Nepomuka Praschmy – jednego z dawnych właścicieli zamku.

         Odnalezione nuty utworu, którego nikt nie słyszał od ponad 200 lat, to kanwa filmu opowiadającego o burzliwych dziejach Książęcego Zamku w Niemodlinie. Ożywienia muzyki i prawykonania dzieła w zamkowych wnętrzach podjął się smyczkowy kwartet Altra Volta. Skomplikowany proces odczytywania nut, muzyczne próby i interpretowanie kompozycji Franza Krommera będzie tłem i motywem przewodnim odkrywania sekretów zamku: jego dziejów, historii właścicieli oraz współczesnych losów. Bo choć Zamek Książęcy w Niemodlinie został wybrany przez internautów Najlepszym Produktem Turystycznym 2017, a wcześniej – we wrześniu – zajął I miejsce w głosowaniu Top Zamki i Pałace w Polsce – to wciąż wymaga pomocy i ogromnych pieniędzy, aby przywrócić mu dawny blask.

         Muzyka będzie kluczem do drzwi skrywających tajemnice i rozpoczęcie poszukiwań. Jej dźwięki zabiorą widzów w podróż do potomków dawnych właścicieli i świadków historii. Zawiodą do zagranicznych archiwów i muzealnych zbiorów. Nuty otworzą skarbiec z dawnymi rycinami i fotografiami, archiwalnymi filmami i pamiątkami. Będą stanowiły oprawę dla współczesnych zdjęć filmowych opisujących obecny stan zabytku, trwające w nim prace archeologiczne i renowacyjne. Zwieńczeniem filmu będzie koncert zespołu Altra Volta na zamku. Aleksandra Lech, Michał Lech, Leszek Sojka i Jacek Dzwonowski ożywią ducha dawnych czasów. Kto wie, może na koncercie pojawią się także duchy Jana Nepomuka Praschmy albo Franza Krommera.

Środki ze zbiórki przeznaczone zostaną na realizację koncertu odnalezionych nut.Koncert zostanie zarejestrowany i sfilmowany. Odnalezione nuty są motywem przewodnim filmu o historii Zamku, Płyta i film mają być jednak tylko środkiem do osiągnięcia celu, czyli zdobycia funduszy na dalsze badania naukowe i remonty. Bo z całą pewnością obiekt wart jest ocalenia i odkrycia drzemiących w jego murach sekretów. Przenikają się tu także dzieje Polaków, Czechów i Niemców, którzy odcisnęli piętno na architekturze i losach niemodlińskiej ziemi. Fundacja Zamku Niemodlin, zespół Altra Volta i twórcy filmu mają nadzieję, że dołączycie Państwo do grona mecenasów tego ambitnego projektu. Każdy może mieć swoją cegiełkę w naszych działaniach. Dla zachowania dziedzictwa!

Działaj z nami!   https://zrzutka.pl/6afvwk