Zamkowe pomniki przyrody!


Mamy pomniki przyrody!

W Niemodlinie dbamy nie tylko o wiekowe zamczysko i miejskie kamienice, ale także o otaczającą je przyrodę.  Spieszymy z wiadomością, że uchwałą Rady Gminy zatwierdzono już siedem wniosków dotyczących ustanowienia pomników przyrody na terenie naszego kompleksu.

Pomnikami zostaną wiekowe, wspaniałe i dobrze zachowane drzewa, które obecne są w przestrzeni Niemodlina od wielu, wielu lat.

Pierwszym będzie  buk czerwony (łac. Fagus Sylvatica Purpurea) „BRAT ZDRÓWKO” liczący sobie około 200 lat. To kolos o wysokości 25m, rozpiętości 24 metrów i obwodzie pnia obejmującym niecałe cztery metry.

Warto przypomnieć, że zamek w Niemodlinie i okalający go park były miejscem produkcji filmu „Jasminum”, a jedną z kluczowych postaci filmu był zakonnik  mianujący się właśnie Brat Zdrówko.

 

Kolejny na naszej liście jest „LEOPOLD”, czyli okazały, choć nieco mniejszy od „Brata” dąb czerwony (łac. Quercus Rubra). Nosi imię ostatniego herbowego właściciela Zamku w Niemodlinie, grafa Leopolda Fryderyka III z rodu Praschma, który władał zamkiem do 1945 roku.

Ma 22m wysokości, obwód 380 cm, rozpiętość korony 22m, a jego wiek szacowany jest na 170 lat.

Pozostałe drzewa to:

„MIKOŁAJ” – klon zwyczajny (łac. Acer Platanoides) w odmianie ‘Szwedleri’. Wysokość 20m, obwód 364cm, rozpiętość korony 18m, szacunkowy wiek drzewa – ok 150 lat

Jego imię inspirowane jest dwoma piastowskimi książętami, którzy rządzili tymi terenami w XV wieku. byli to: Mikołaj I (1460-1476) i Mikołaj II (1476-1497), ostatni Piastowie władający Niemodlinem

Trzy cisy: licząca sobie 200 lat i 7 metrów wysokości WIKTORIA (łac. Taxus Baccata), nieco większy i mający 250 lat FELIKS oraz IWO, którego wiek wynosi aż 400 lat!

Ostatnim na liście jest platan (łac. Platan Hispanica) ANNA I ARKADIUSZ, noszący imiona donatorów Zamku Książąt Niemodlińskich, aktualnych mecenasów obiektu, wspierających jego rewitalizację i proces przywracania dawnego blasku.

Potężny platan liczy sobie 28 metrów wysokości i rośnie w Niemodlinie ok około 160 lat.

Drzewa są zadbane i zostaną przez nas otoczone dodatkową, specjalną opieką. Obecnie czekamy już jedynie na „rządowe” tabliczki pozwalające uzupełnić identyfikację wizualną pomników przyrody (zawierają nazwę: „pomnik przyrody”).

Niedługo po ich otrzymaniu nastąpią oficjalne chrzciny drzew, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Drużyna Zamku Niemodlin

 

A&A dab czerwony iwo ogród Zamkowy_cisy zdrówkoklon_mikołaj