Turystyka

lipno3

3 km

Arboretum w Lipnie

Najstarsze arboretum w Polsce, założone ok. 1783 roku. Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew ze strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji, Europy Południowej. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny – średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C


dabrowa9

9 km

Zamek w Dąbrowie

 Zamek w Dąbrowie wzniósł w XVII wieku Joachim von Mettich-Tschetschau, przedstwiciel jednego z najzamożniejszych śląskich rodów. Charakterystyczną cechą pałacu są jego kręcone kominy, stanowiące rzadkość nawet w Europie. Obecnie właścicielem zamku jest Uniwersytet Opolski.


 

kopice12

12 km

Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach – zwany również „pałacem na wodzie”, bo otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z imponującym 60 hektarowym parkiem, znakomitymi zbiorami rzeźb i obrazów, trofeami myśliwskimi, kolekcją rzadkich książek i zbroi, odwiedzany przez najznakomitszą europejską arystokrację. Bywali tu książęta, baronowie, artyści i politycy. Do 1945 roku był własnością i siedzibą jedengo z najznakomitszych rodów niemieckich – rodziny Schaffgotsch.


muzeumwsi17

17 km

Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim. W ciągu 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego, która stanowi niezwykłą atrakcję regionu.


proszkow18

18  km

Zamek w Prószkowie

Rodowa siedziba Prószkowskich, renesansowy zamek, zbudowany w 1563 roku z udziałem architektów włoskich, przebudowany barokowo w latach 1677-1683. Czteroskrzydłowy z prostokątnym dziedzińcem, narożami-bastionami i dwiema wieżami w elewacji frontowej. Zachowane renesansowe detale z 1563 roku, m.in. portale. Dekoracja wnętrz barokowa. Na dziedzińcu fontanna z XVIII wieku.


 zoo21

21 km

ZOO w Opolu

Teren ogrodu zlokalizowany jest na Wyspie Bolko, zajmuje powierzchnię 20 ha i znajduje się w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków. Powódź tysiąclecia w 1997 zniszczyła ZOO w bardzo dużym stopniu. Od 1998 roku rozpoczęto powolną odbudowę, która trwa do dzisiaj. Większość budynków na terenie zoo została wybudowana w XXI w., co czyni opolskie zoo jednym z najnowocześniejszych w Polsce.


24 km

Zamek w Mosznej

Zabytkowa rezydencja, jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Zamek posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów).


krapkowice30

30 km

Baszta w Krapkowicach

Najbardziej atrakcyjnym elementem obwarowań w Krapkowicach jest wieża Bramy Górnej czyli Krapkowicka Baszta, stanowiąca symbol miasta. To właśnie tutaj codzienne w południe rozbrzmiewa hejnał Krapkowic. Wieża Bramy Górnej zbudowana w II połowie XIV wieku i przebudowana w XVI wieku wykonana jest z kamienia łamanego w stylu gotycko – renesansowym.


kamien34

34 km

Pałac w Kamieniu Śląskim

Obecnie mieści się w nim sanktuarium św. Jacka, które cieszy się dużą sławą wśród turystów i pielgrzymów. Patronem sanktuarium jest św. Jacek Odrowąż, który urodził się w pałacu w 1183 r. Pięć wieków później rodzina von Larisch przebudowała średniowieczną warownię w barokowy pałac, a komnatę, w której miał narodzić się najsławniejszy z Odrowążów, przeznaczyła na kaplicę.


 otmuchow38

38 km

Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810.


Izbicko38

38 km

Pałac w Izbicku

Pałac w Izbicku został wybudowany w XVI wieku. Pałac był niszczony przez kilka pożarów. Pierwszy miał miejsce w roku 1748, następny wybuchł w 1812, a zginęły w nim 3 osoby. Odbudowany został w stylu klasycystycznym. W 1921 roku podczas trzeciego powstania śląskiego pałac został spalony i splądrowany. Tym razem odremontowano go w stylu normandzkim. W maju 2011 roku w pałacu miały miejsce obrady Grupy Wyszehradzkiej.


ozimek41

41 km

Most wiszący w Ozimku

Zabytkowy most dla ruchu pieszego na rzece Mała Panew. Wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym.  Jest to wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i, uwzględniając to kryterium, należy go uznać za najstarszy tego typu most na świecie, istniejący do dnia dzisiejszego.


olawa41

41 km

Zamek w Oławie

Najokazalszym zabytkiem Oławy jest zdecydowanie miejscowy zamek, zwany Pałacem Luizy. Określenie wzięło się od imienia Luizy von Anhalt, księżnej wołowskiej, która była jedną z najsłynniejszych właścicielek oławskiego zamku. Jednak najznakomitszą postacią, która mieszkała w tej rezydencji, był niewątpliwie syn króla Jana III Sobieskiego – Jakub.
Zachowana część bogato zdobionego, barokowego zamku jest dziś w bardzo dobrym stanie i mieści się w niej urząd miasta. Zamek został zbudowany w XIV w. na polecenie księcia legnicko-brzeskiego Ludwika I. Zabytek był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, szczególnie na przełomie XVI i XVII w.


rotunda42

42 km

Rotunda Św. Gotarda w Strzelinie

Romańska rotunda będąca jedną z najstarszych budowli na Śląsku! Powstała najprawdopodobniej już w XII wieku


jurapark45

45 km

Jura Park Krasiejów

 Muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki umieszczone na ciągle aktywnym terenie wykopalisk paleontologicznych w Krasiejowie. Zwiedzający oprócz zwiedzenia muzeum i spędzenia czasu w parku rozrywki mogą udać się na spacer po terenie wykopalisk, gdzie mogą zobaczyć repliki zwierząt prehistorycznych.


 ksiaz113

113 km

Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym.


 

szlakipolecamy ciekawą stronę, gdzie mozna znaleźć więcej atrakcji w pobliżu
polskieszlaki.pl