II Opolski ETNOFESTIWAL


Ubiegłoroczny sukces i ogromne zainteresowanie opolskimi tradycjami mobilizowały nas do działań i przygotowań II Opolskiego Etnofestiwalu.

W dniu 15 sierpnia 2023r. odbędzie się na terenie Zamku Książęcego Niemodlin I Opolski EtnoFestiwal.

Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo. Wyrasta z tradycji ziołolecznictwa i słynnych bukietów Matki Boskiej kultywowanych na tym terenie. W latach wcześniejszych, zawsze 15 sierpnia,  organizowane było w podwojach zamkowych: „Zamkowe Święto Ziół” – na tej tradycji organizowany będzie  I Opolski Etnofestiwal.

W 2023 roku mija 20 lat od uchwalenia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która stała się pierwszym, międzynarodowym dokumentem chroniącym to ulotne dziedzictwo. Na jednej z list UNESCO znajduje się pięć polskich wpisów: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała oraz tradycje flisackie.

Jednocześnie w tym roku Etnofestiwal  będzie promować  20 lecie Konwencji UNESCO w tym opolskie  tradycje dywanów kwietnych ; 10 – lecia Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tradycje niematerialnego dziedzictwa związane są także z kultem Matki Boskiej Zielnej i związanym odpustem  w parafialnym kościele Niemodlińskim, gdzie znajduje się przepiękny obraz Matki Boskiej  z pracowni Molitora ( XIX) .

Wydarzenie odbędzie się na Zamku Książęcym w Niemodlinie- ważne miejsce z uwagi na swą atrakcyjność turystyczną, liczne wątki niematerialnego dziedzictwa, a także pielęgnowane tradycje kulinarne związane z hodowlą „Karpia Niemodlińskiego”( wpiany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa). Zamek Niemodlin przyciąga licznymi  wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi promującymi dziedzictwo kulturowe Opolszczyzny

Podczas wydarzenia odbędą się liczne pokazy tradycji ludowych, warsztaty rękodzieła ( m.in. malowanie wzoru opolskiego na porcelanie, drapanie kroszonek, pisanie pisanek techniką batikową, wariacje w drewnie, ziołolecznictwo, skubanie pierza, wicie koszy z wikliny, warsztaty ziołowych bukietów i konstrukcji kwiatowych, układanie dywanu kwietnego przez  twórczynie  z opolszczyzny – wpis na reprezentatywną listę Unesco.

Tradycje te, rzadko spotykane w jednym miejscu, niezwykle barwne i przekazywane z pokolenia na pokolenie zagoszczą w ogrodzie zamkowym. Jednocześnie zostaną przeprowadzone badania etnograficzne, w ramach obozu badawczego, przez Instytut Śląski  dot. niematerialnego dziedzictwa Opolszczyzny, w tym wpisów z listy krajowej.

Wydarzenie uświetnią  wystawy plenerowe, wystawy instalacji kwiatowych,  przejażdżki konne, warsztaty zamkowe, pokazy kowalstwa,  występy muzyczne, pokazy i degustacje kulinarne. Swój  udział potwierdził i zaangażowane jest w we współorganizację Nadbałtyckie Centrum Kultury, które w ramach cyklicznego projektu „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży”, promuje kulturę Pomorza w Polsce i za granicą. NCK od kilku lat metaforycznie wypełnia swoją karę (rodzaj wózka) interesującymi dokonaniami z dziedziny sztuk wizualnych, literatury i in. i przemierza z nią świat niczym Remus, tytułowy bohater epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Podczas II Opolskiego Etnofestiwalu odbędą się więc liczne warsztaty – haftu borowiackiego i tucholskiego (poprowadzą je twórczynie z Klubu Haftu Złotych i Bursztynowych Barw z Tucholi), malowania fliz, czyli ozdobnych płytek, które do dziś znajdują się na ścianach niektórych żuławskich domów, a także tworzenia motanek dekorowanych stemplami. Niezwykle istotnym głosem w dyskusji o dziedzictwie kulturowym będzie koncert zespołu Kiev office. Gdyńska grupa nie boi się podejmowania trudnych tematów i swoją ostatnią płytę poświęciła kulturze Słowińców – nieistniejącej już społeczności Kaszubów Nadłebskich, poddawanych w toku dziejów przymusowej germanizacji i polonizacji. Na zakończenie po koncercie zapraszamy Gości do wspólnego odtańczenia tańca narodowego – Poloneza i zapraszamy na tańce w ogrodzie.

W organizację wydarzenia zaangażowani są Partnerzy przedsięwzięcia: Szkoła Florystyczna Kwitnące Horyzonty, Lokalna Rybacka Grupa Działania „Opolszczyzna”, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Opole, Tułowice, Gospodarstwo Rybackie Niemodlin.