Karta z kalendarza- Światowy Dzień Książki – 23 kwietnia


” Kto czyta książki żyje podwójnie” – Umberto Eco

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995roku.

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli  Miguel de Cervantes, Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji Święta zrodził się w 1926 roku w Kataloni, od 1930 jest oficjalnym świętem Hiszpanii. Od 1995 roku UNESCO organizuje Światowy Dzień Książki.

Zamek Książęcy w Niemodlinie miał bogato wyposażoną bibliotekę, z inwentarza zamkowego wyłania się pokaźny zasób dzieł. Każdy z panujących na włościach niemodlińskich znajdował upodobanie w dziełach mistrzów danej epoki. Były w niej dzieła klasyków rzymskich: Liwiusza, Cycerona, Owidiusza, filozofów doby renesansu. Za czasów Praschmów  na Zamku znajdowała się bogata kolekcja dzieł filozofów niemieckich, księgozbiór muzyczny( muzyka dworska i kościelna) oraz osobliwość regionu xyloteka- bibiloteka „ksiąg drzew”.

W Światowym Dniu Książki prezentujemy książkę Aleksandry Paszkowskiej- Witkowskiej Zamek w Niemodlinie; Dzieje i Architektura. To doskonała pozycja dotycząca historii naszego Zamku i jego architektury.

ksiązka2