Jesień na Zamku Niemodlińskim


Kolorowa i obfita w wydarzenia kulturalne jesień w Zamku Niemodlin.

W zamkowych murach jesienne zamieszania rozpoczęliśmy razem z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną i Ośrodkiem Kultury ósmego września od udziału w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Tego dnia przybyli goście mogli nie tylko uczestniczyć w czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego ale również zapoznać się z wystawą „Wolność i Poeci” oraz „W kręgu Przedwiośnia”. Na zamkowym dziedzińcu Młodzieżowa Grupa Teatralna zaprezentowała „Bajkę o Szczęściu”. Wieczorem natomiast można było wziąć udział w pokazie filmu „Przedwiośnie” w zamkowym kinie plenerowym. Kolejnego dnia odbył się „Piknik Rodzinny – zdrowa kobieta zdrowa rodzina”. Piknik rodzinny czyli połączona z zabawą profilaktyka zdrowego życia kobiet skupiła na dziedzińcu honorowym sporo zainteresowanych. W plenerowym gabinecie SanMed można było uzyskać poradę lekarską, odbyły się konkursy i zabawy dla dzieci a na koniec wystąpił Teatr na walizkach ze spektaklem „Beczka Śmiechu”.

W kolejny weekend zamkowa drużyna przyłączyła się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa podczas których zwiedzający w wyznaczonych godzinach nieodpłatnie mogli pospacerować po zamku stałą trasą zwiedzania ale również mogli udać się szlakiem połączonej trasy zamku wraz z niemodlińskim rynkiem, którego historię i ciekawostki z nim związane opowiadali przewodnicy.

Ostatnia niedziela września przyprowadziła do zamku Architektów. Dzień z architekturą Modern Studio połączył w sobie zabawę ale też sprawy poważniejsze. Starsi mogli w przestrzeniach zamkowych uczestniczyć w wykładach o przestrzeniach publicznych prowadzonych przez zaproszonych prelegentów, młodsi natomiast mogli wcielić się w małego architekta i swoje projekty z bogatej wyobraźni przelać na papier czy uformować w glinie.

Październik rozpoczął się z przytupem. Obchody Święta Karpia w naszym zamku zapoczątkowało spotkanie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim, autorem albumu historycznego
pt. „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017”, któremu towarzyszyła wystawa o tym samym tytule. W pierwszy październikowy weekend Święto Karpia oraz Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna” zawładnęły całym zamczyskiem. Wodzeni zapachem potraw rybnych zainteresowani tymi speciałami przybyli tłocznie. Odbyły się konkursy kulinarne, scenę oddano wykonawcom Ośrodka Kultury oraz zespołowi szantowemu „Shantażyści”. Dookoła zamku każdy znalazł coś dla siebie spośród rozmaitości wyrobów przybyłych wystawców. Lokalne Święto Karpia zbiegło się w czasie z ogólnopolską akcją „Polska zobacz więcej” weekend za pół ceny, do której Zamek Niemodlin również przystępuje obniżając w wybrane dni bilety wstępu na zwiedzanie zamku  o połowę.

W ostatnią niedzielę miesiąca w sali muzycznej obył się wernisaż wystawy sesji fotograficznej Joanny Kogut zrealizowanej na Zamku Książęcym. Plener Zamku posłużył jako sceneria do przepięknych ujęć dogów niemieckich i ich właścicieli w barokowej odsłonie. Nie były to ostatnie wydarzenia w zamkowych murach, jesień jeszcze trwa i już dzisiaj zapraszamy na listopadowe uroczystości.

foto_jesien