Poznaj modę swoich przodków. Historyczne stroje… w historycznym miejscu


Zamek Niemodlin ciągle się rozwija. Jako nowi właściciele obiektu nie zamierzamy poprzestać na drobnych poprawkach. Praca wre, aż wióry lecą! Choć w tym wypadku… skrawki materiału.

Pobierz PDF

Powoli dobiegają końca przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji. Zaadaptowaliśmy kolejne duże pomieszczenie, w którym stanie tzw. „Komnata Garderobiana”. W przestronnych wnętrzach jednej z zamkowych sal, na zwiedzających oczekiwać będą oryginalne, historyczne stroje oraz doskonałej jakości reprodukcje przygotowane przez doświadczonych projektantów.

Kolekcja będzie obejmować kilkanaście eksponatów, prezentując kreacje z różnych okresów. Turyści zobaczą szaty z epoki renesansu, baroku, stroje średniowieczne, a także te bardziej współczesne, noszone w wiekach XVIII i XIX. Znajdą się tam specjalne manekiny ustawione w odpowiednich pozach, by uwydatnić krój ubrań, cechy charakterystyczne oraz sposób noszenia.

stroje1

Zamierzamy pokazać, że poprzednim pokoleniom, nawet tym bardzo odległym, nie było obce pojęcie „mody” i stylu. Warto wiedzieć, że pewne elementy garderoby, jak np. obuwie czy nakrycia głowy, były charakterystyczne dla konkretnych epok i stanów społecznych. Rzecz jasna, im wyżej w hierarchii, tym barwniej i ciekawiej. Fantazja niektórych nie miała granic.

Na przestrzeni lat w przemyśle odzieżowym używano licznych, niezwykle różnorodnych materiałów: wełny, lnu, jedwabiu (często sprowadzanego z dalekich Chin słynnym Jedwabnym Szlakiem). Popularna dziś bawełna, choć w niektórych rejonach świata znana była od tysięcy lat, w Europie wykorzystywana jest stosunkowo krótko, bo dopiero od XVIII wieku. Nie zdziwcie się jednak Państwo, gdy wiekowe tkaniny okażą się równie miłe w dotyku. Kunszt ówczesnych krawców był niezrównany.

Postaramy się pokazać historię odzieży w wyimkach, ale też przekrojowo. Nie zabraknie więc bogato zdobionych szat należących do magnaterii, fantazyjnych strojów szlacheckich i zgrzebnych koszul noszonych przez niezbyt zamożnych mieszczan i chłopów. Kolekcja będzie bogata, a z czasem zostanie rozszerzona o kolejne eksponaty.

W ramach dopełnienia ekspozycji, zwiedzający będą mogli poznać fakty dotyczące ubiorów z konkretnych epok, które zostaną przedstawione na specjalnie przygotowanych planszach, w gablotach i publikacjach. O wszystkim opowiedzą także doświadczeni przewodnicy i historycy.

Ponadto… to informacja dla tych, którzy mają w sobie iskrę odkrywcy (i sporo dystansu do siebie) – część eksponatów będzie można założyć, przymierzyć i… uwiecznić się na pamiątkowej fotografii.

Dodatkowo, wszyscy pracownicy obiektu, od przewodników i historyków, aż po obsługę kas biletowych, już niebawem zaprezentują się Państwu w strojach z epoki, przygotowywanych specjalnie dla nich.

Kto wie, może dzięki Komnacie Garderobianej, uda nam się przywrócić blask dawnych epok? W planach jeszcze inne projekty. Myślimy o zlotach i pokazach historycznych, rekonstrukcjach z udziałem pasjonatów i tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie (a takich osób przybywa!).  Na wszystko przyjdzie czas.

Zapraszamy na nową wystawę, otwarcie już niebawem!

 

Z pozdrowieniem

Drużyna Zamku Niemodlin