
Informacje i rezerwacje: tel. +48 608090840, zamek@aia.pl
Zapraszamy serdecznie do udziału w Etnofestiwalu 15 sierpnia 2022r.
Zostań Wystawcą Etnofestiwalu!!!
Twoja twórczość opiera się na tradycji, kulturze, kulturze ludowej, lokalnych zwyczajach?
Tworzysz z naturalnych materiałów? W oparciu o tradycyjne techniki?
Jesteś producentem produktów regionalnych, tradycyjnych, lokalnych?
Należysz do sieci Dziedzictwa Kulinarnego i oferujesz produkty z tym związane?
Należysz do Szlaków Tematycznych niematerialnego dziedzictwa i oferujesz wyroby z tym związane?
Reprezentujesz Rolniczą sprzedaż bezpośrednią?
Dołącz do nas podczas tego niesamowitego święta!
Szukamy Wystawców, którzy w swojej twórczości/asortymencie oferują towary wpisujące się w ideę Etnofestiwalu wynikającą z Zamkowego Święta Ziół i tradycji opolskiego Dziedzictwa Niematerialnego m.in: pisanki, porcelana z wzorem opolski, kroszonka, darcie pierza, ziołolecznictwo, plecionkarstwo, ceramika, miody, sery, karp niemodliński, dziczyzna, chleby, soki naturalne, przetwory, plantacje ziół, traw ozdobnych, kwiatów, snycerka, obróbka drewna etc.
W dniu 15 sierpnia 2022r. odbędzie się na terenie Zamku Książęcego Niemodlin I Opolski Etnofestiwal.
b
Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo. Wyrasta z tradycji ziołolecznictwa i słynnych bukietów Matki Boskiej kultywowanych na tym terenie. W latach wcześniejszych organizowane było w podwojach zamkowych: „Zamkowe Święto Ziół” – na tej tradycji organizowany będzie I Opolski Etnofestiwal. Jednocześnie w tym roku Etnofestiwal będzie promować jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, sukces opolskich wpisów na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także tradycji dywanów kwietnych na listę reprezentatywną UNESCO. Tradycje niematerialnego dziedzictwa związane są także z kultem Matki Boskiej Zielnej i związanym odpustem w parafialnym kościele Niemodlińskim, gdzie znajduje się przepiękny obraz Matki Boskiej z pracowni Molitor( XIX) .
Wydarzenie odbędzie się na Zamku Książęcym w Niemodlinie- ważne miejsce z uwagi na swą atrakcyjność turystyczną, liczne wątki niematerialnego dziedzictwa, a także pielęgnowane tradycje kulinarne związane z hodowlą „Karpia Niemodlińskiego”( wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa). Zamek Niemodlin przyciąga licznymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi promującymi dziedzictwo kulturowe Opolszczyzny.