Europejskie Dni Dziedzictwa 2017- Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu


We wrześniu rozpocznie się 25  edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim ” Krajobraz Dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu”. To wydarzenie niezwykłe ogranie całą Polskę. Od lat obchody EDD odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie edukacji i promocji dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne poruszą tak ważną sprawę jak wspólne korzenie europejskiej cywilizacji, materialną  i duchową spuściznę wielu pokoleń a także współistnienie człowieka z przyrodą.

Podczas tego święta zabytków  będziemy odkrywać krajobraz, który jest zapisem historii i tradycji wielu pokoleń. Będziemy zwracać uwagę na symbiozę pomiędzy dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Przyrodniczne dziedzictwo Polski to unikat w skali europejskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa na  opolszczyźnie obejmą cały miesiąc wrzesień ze szczególnym podkreśleniem weekendów 9-10.09 oraz 16-17.09. O akcjach w województwie informuje przewodnik EDD- do pobrania tutaj informator EDD

Zamek Książęcy Niemodlin w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza w dniach:

16.09.2017 GODZ. 12:00, 13:00 i 17.09.2017 godz.12:00, 13:00

na ZWIEDZANIE ZAMKU Z PRZEWODNIKIEM  z tegorocznym motywem przewodnim „ O czym szumią drzewa”.

Tematem zwiedzania będzie historia Zamku Książącego Niemodlin opowiedziana poprzez pomniki przyrody i zasoby przyrodnicze terenu parkowego. Na terenie zamku jest 7 pomników przyrody z najstarszym 400 letnim cisem. Nazwa każdego z pomniku nawiązuje do historii Zamku lub zdarzeń z nim związanych.

drzewo CIS łac. TAXUS BACCATA „ IWO” – nazwa pochodzenia celtyckiego oznaczająca drzewo cisowe- imię starogermańskie znaczenie jego „ ten, który posiada łuk  z drzewa cisowego”. Imię popularne w epoce piastowskiej IWO< IWON< IWIK. Św. Iwo jest patronem prawników. Ze względu na okazałość drzewa i jego szacunkowy wiek minimum 400 lat nazwa nawiązuje historycznie do genezy znaczenia nazwy.

Zamek Książęcy Niemodlin jest mocno zakorzeniony w średniowiecznych tradycjach, ukazanie jego historii poprzez dziedzictwo przyrodnicze będzie wspólnym poszukiwaniem historii, odkrywania wielu płaszczyzn, walorów naszego Zabytku. Serdecznie zapraszamy na rodzinne odkrywanie lokalnego dziedzictwa.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja, miejsce spotkania: Most Zamkowy

Informacja i rezerwacja :+48/608090840

edd2017

 

edd-logo eddA5 NID-logotyp-oddzial-WARSZAWA